ATUT-D

STACJA KONTROLI POJAZDÓW ATUT-D

Jeśli na drodze spotkasz pojazd o tablicy rejestracyjnej zaczynającej się od KLI to znaczy, że auto zarejestrowane jest w województwie małopolskie, w mieście Limanowa. Inaczej mówiąc, samochód o numerze rejestracyjnym z początkiem KLI_____ to miejscowość Limanowa w województwie małopolskie. 

Niezależnie jakie masz tablice rejestracyjne u nas dokonasz przeglądu swojego samochodu lub innego pojazdu.

 

Stacja kontroli pojazdów

 

Przegląd samochodu – co ile? Jak często trzeba robić badanie techniczne

W większości przypadków na okresowe badanie techniczne pojazdu trzeba zgłosić się co rok.

Nie dotyczy to jednak nowych pojazdów – w pierwszych latach po rejestracji przegląd wykonuje się rzadziej:

  • samochody osobowe, samochody ciężarowe o masie do 3,5 t, motocykle i przyczepy o masie do 3,5 t po raz pierwszy bada się przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji, drugie badanie trzeba wykonać przed upływem kolejnych 2 lat (czyli do 5 lat od pierwszej rejestracji), a na następne należy się zgłaszać już co roku;
  • ciągniki rolnicze, przyczepy rolnicze i motorowery pierwsze badanie muszą przejść przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a drugie i każde kolejne przed upływem 2 lat od dnia ostatniego badania;
  • samochody zabytkowe i przyczepy lekkie – bada się je raz, tylko przed rejestracją, chyba że zostaną skierowane na dodatkowe badanie, albo służą do zarobkowego transportu, np. przewozu osób.

Niektóre pojazdy już od nowości muszą przechodzić coroczny przegląd. Są to:

  • taksówki osobowe,
  • samochody konstrukcyjnie przystosowane do przewożenia 5 -9 osób i wykorzystywane do zarobkowego przewozu ludzi,
  • pojazdy “SAM” (samodzielnie zbudowane),
  • pojazdy uprzywilejowane,
  • pojazdy używane do nauki jazdy i egzaminów na prawo jazdy,
  • pojazdy przewożące towary niebezpieczne.

Autobusy powinny przechodzić przegląd jeszcze częściej: najpierw przed upływem roku od pierwszej rejestracji, a następnie co 6 miesięcy.

Uwaga! Wiele motorowerów ma adnotację w dowodzie rejestracyjnym, że nie podlega okresowym badaniom technicznym. Przepisy się jednak zmieniły i nawet motorowery z takim wpisem muszą mieć wykonywane regularne przeglądy.

 

Od 4 października 2020 roku w stacjach kontroli pojazdów można nie tylko wykonać przegląd rejestracyjny, ale i odebrać zatrzymany elektronicznie dowód rejestracyjny. W związku z tym, że kierowcy nie muszą mieć przy sobie fizycznej wersji dowodu rejestracyjnego, funkcjonariusze policji lub innego organu w razie potrzeby zatrzymują go elektronicznie. Kiedyś można było odebrać go tylko w urzędzie lub w oddziale organu, który go zatrzymał. Teraz można to zrobić również w stacji kontroli pojazdów.

 

Stacja Kontroli Pojazdów
Kopernika 15
34-600 Limanowa tel. 660735439